Żeń-szeń

Żeń-szeń to reliktowa bylina z rodziny araliowatych. Roślina dziko rośnie na terenach Chin, Półwyspu Koreańskiego, Japonii, a nawet Rosji. Jej korzeń jest od wieków wykorzystywany w chińskiej medycynie. Na potrzeby przemysłu farmaceutycznego żeń-szeń jest uprawiany w Chinach, Korei i Japonii. Bylina jest wymagająca i jej hodowla wymaga specyficznych warunków.

Żeń-szeń jest znany na całym świece, przede wszystkim ze swoich korzystnych dla zdrowia właściwości. Korzeń jest bogaty w ginsenozydy, które stymulują układ odpornościowy organizmu, zwiększają zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu, którym zaopatrywane są narządy wewnętrzne. W wyniku czego wzrasta ilość energii i zdolność organizmu do wysiłku fizycznego i umysłowego. Żeń-szeń dostarcza panaksynoli, które działają przeciwzakrzepowo oraz witamin z grupy B, witamin C i E, a także substancji mineralnych (żelaza, fosforu, wapnia, cynku i potasu).

Kosmetyki z żeń-szeniem – Ranking TOP 10

Bylina wykazuje działanie uspokajające i relaksacyjne, poprawia zdolność koncentracji i zapamiętywania. Ginsenozydy w niej zawarte działają ochronnie na komórki nerwowe. Korzeń polecany jest kobietom po menopauzie, aby zwiększyć ilość estrogenów w tkance kostnej i zapobiegać osteoporozie. Żeń-szeń obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, a także zapobiega miażdżycy i arytmii serca. Niweluje ryzyko zachorowania na cukrzycę, obniżając stężenie glukozy we krwi. Badania udowodniły jego działanie hamujące na rozwój komórek nowotworowych. Korzeń dzięki antyoksydacyjnym właściwością, ochrania i regeneruje narząd wątroby.

Preparaty z żeń-szeniem – Ranking TOP 10

Działanie rzeń-szenia

Żeń-szeń polecany jest uczniom, studentom oraz osobom dużo pracującym. Pomoże w stanach zmęczenia i złego samopoczucia. Produkty zawierające żeń-szeń pomagają przy problemach z potencją i są znanym afrodyzjakiem. Starszym ludziom pomaga utrzymać siły witalne, a sportowcom obniża poziom kwasu mlekowego, który odpowiada za ból w mięśniach. Nie powinny go zażywać kobiety w ciąży, matki karmiące, dzieci poniżej 6-tego roku życia i chorzy na nadciśnienie tętnicze. Przeciwwskazaniem są niektóre rodzaje nowotworów np. rak piersi lub prostaty oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie należy go łączyć z warfaryną. Przedawkowanie może powodować bezsenność, biegunkę, ból głowy i krwawienie z narządów rodnych u kobiet po menopauzie. Diabetycy muszą skonsultować jego zażywanie z lekarzem prowadzącym. Jak każdego suplementu, żeń-szenia należy używać z umiarem. Jednorazowa kuracja nie powinna trwać dłużej niż 2 miesiące. Najlepiej wówczas ograniczyć picie kawy.

Żeń-szeń spożywczy Aktualna cena

Właściwości rzeń-szenia

Żeń-szeń wykorzystywany jest także w produktach kosmetycznych np. kremach, tonikach, maseczkach, żelach, szamponach i odżywkach do włosów. Działa regenerująco i odmładzająco na skórę, poprawia jej ukrwienie. Nadaje się do wszystkich rodzajów cery. Zapobiega łysieniu i wypadaniu włosów. Chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi np. promieniowaniem UV i zanieczyszczeniem środowiska oraz działa antycellulitowo.

Żeń-szeń dla zdrowia

Colfarm Żeń-szeń
Colfarm Żeń-szeń

Prearaty z żeń-szeniem

Porównaj aktualne ceny

W dziewiętnastym wieku wartość suchego korzenia żeń-szenia osiemnastokrotnie przekraczała wartość złota, dziś możemy go zakupić w formie ekstraktu, tabletek czy suszu za kilkanaście złotych, w aptekach, sklepach zielarskich czy online. Najcenniejszą jego odmianą jest biały żeń-szeń. Korzeń dodawany jest również do produktów spożywczych np. herbat, napojów energetycznych oraz cukierków.

Green Pharmacy Szampon ŻEŃ-SZEŃ 350ml
Green Pharmacy Szampon ŻEŃ-SZEŃ 350ml

Kosmetyki z żeń-szeniem

Porównaj aktualne ceny

1 Comment

  1. Ja używałam dokładnie tego szamponu z żeń szeniem z Green Pharmacy. Pani w aptece mi go poleciła, bo czupryna szybko mi się przetłuszcza, a końce to istne siano. Na razie kończę to opakowanie i póki co jest lepiej. Tylko trochę plącze włosy, no ale od czego jest szczotka? ;)

Dodaj komentarz

Navigate