Sok z żurawiny

Żurawina jest jedną z najzdrowszych roślin. Owoce żurawiny zawierają witaminy C, A, B1, B2, P, pektyny, błonnik, węglowodany, żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, jod, kwas cytrynowy, chininowy, jabłkowy i benzoesowy (naturalny konserwant). Warto więc sięgnąć po soki z żurawiny, dżemy, herbaty, czy suszone owoce. Wyjdzie nam to na zdrowie. Żurawina występuje przeważnie w postaci przetworzonej, ponieważ sezon jej zbioru jest krótki i trudno ją dostać np. w sklepie. Żurawina pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie była używana głównie w celach leczniczych przez miejscowych Indian. Dodawano ją także np. do mięs aby przedłużyć jego trwałość.

Właściwości soku z żurawiny

Badania naukowe dowiodły, że żurawina należy do najcenniejszych roślin o właściwościach prozdrowotnych. Od dawna stosowano ją w medycynie naturalnej do leczenia chorób nerek i pęcherza moczowego. Picie dużej ilości soku z żurawiny pozwala zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych i złogów szczawianowo – wapniowych. Sok zakwasza mocz, a dzięki zawartemu w nim kwasowi hipurowemu, który działa antybakteryjnie, nie pozwala bakteriom E.coli przyczepić się do ścian pęcherza. Większość zakażeń moczu wywołuje właśnie E.coli, która jednak najpierw musi przykleić się do pęcherza moczowego. Sok podobnie działa na inne bakterie, którym również uniemożliwia namnażanie się i pomaga je wydalać. Potwierdzono, iż żurawina ma właściwości probiotyczne, gdyż wspomaga namnażanie dobroczynnej mikroflory bakteryjnej, a niszczy złą (np. H.pylori w żołądku). Sok uchroni nas przed kamieniem nazębnym oraz chorobami dziąseł. Potwierdzono także, iż regularne spożywanie napoju żurawinowego obniża poziom złego cholesterolu LDL, a podwyższa dobry HDL. Dzięki żurawinie zawały serca są mniej rozległe, zmniejsza się ryzyko miażdżycy i zakrzepów. Prawdopodobnie picie żurawiny stanowi profilaktykę przeciwnowotworową, w szczególności okrężnicy i płuc. Udowodniono również, że owoce zwalczają wirusa opryszczki (typu HSV-2).

Sok z żurawny – Ranking TOP 10

Czysty sok z żurawiny bez cukry? Jasne! Sprawdź ranking najpopularniejszych produktów z żurawiny:

Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest proteza zastawki dwudzielnej i stosowanie leków z warfaryną. Picie żurawiny może wówczas wywołać obfite krwawienie u pacjentów po operacji. Niewskazane jest także stosowanie jej przez osoby z kamicą nerkową. Spożywanie żurawiny przez niemowlęta oraz małe dzieci powinno być ściśle kontrolowane, ze względu na możliwość wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Sok z żurawiny
Sok z żurawiny

Sok z żurawiny

Porównaj aktualne ceny

Gdzie kupić sok z żurawiny

Sok z żurawiny dostaniemy w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością, aptekach a także online. Pół litrową butelkę 100% soku kupimy już za 15 złotych. Jeśli mamy dostęp do świeżych owoców, możemy przygotować sok samemu. Pół kilograma owoców myjemy i przekładamy do garnka, zalewamy wodą, tak by je przykryła i gotujemy do czasu, aż sok trochę zgęstnieje. Przecedzamy go przez sitko, dodajemy około pół kilograma cukru np. trzcinowego i jeszcze chwilę mieszamy, aby się dobrze rozpuścił. Następnie napełniamy przygotowane słoiki, po czym możemy poddać je pasteryzacji.

Zobacz także:

Kosmetyki z żurawiną Aktualna cena
Produkty z żurawiną Aktualna cena

4 komentarze

  1. Ja od siebie mogę polecić ten suplago.pl/p/1581/610/sok-z-zurawiny-do-codziennego-uzytku-inne.html zamówiłem ostatnio i mogę powiedzieć, że jest naprawdę dobrej jakości.

  2. Krystyna

    ja jestem fanką soku 100% żuravital z oleofarmu, pijemy całą rodziną :)

  3. Sok z żurawiny robię sama za pomocą wyciskarki do owoców i warzyw. Jest bardzo kwaśny, ale da się przełknąć. Wcześniej kupowałam sok 100% z Bioavena i też byłam zadowolona. Piję łyżeczkę rano i wieczorem.

  4. Taki prawdziwy sok, wyciśnięty żurawiny, bez dodatku wody, cukru i innych polepszaczy jest mega kwaśny i odrobinę cierpki, trzeba go albo rozcieńczyć, albo do czegoś dodać, by móc normalnie pić. Czasem więc go po prostu kupuję w aptece czy innym sklepie zielarskim.

Dodaj komentarz

Navigate