Miód wrzosowy

Miód wrzosowy jest pozyskiwany od pszczół w okresie od lipca do października, z kwiatów wrzosu. Jest on dostępny w nielicznych pasiekach, dlatego iż ilość wrzosowisk w Polsce jest bardzo mała. Wpływa to również na jego cenę, która jest wyższa niż w przypadku innych odmian miodu. Patoka z wrzosów ma barwę brunatną i konsystencję galarety, która jest charakterystyczna dla tej odmiany. Galaretowata postać powstaje dzięki dużej zawartości dekstryn i białek. W procesie krystalizacji stan miodu zmienia się na bardziej drobnoziarnisty i kremowy, a kolor jego wpada w pomarańcz.

Miód ten posiada silny zapach wrzosu dzięki 120 substancjom chemicznym. Jego smak jest mało słodki, cierpki i gorzkawy. Nie zawiera wielu witamin, za to jest w nim dużo enzymów i wolnych aminokwasów. W miodzie wrzosowym jest sporo potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia i sodu. Łącznie nektar zawiera 47 biopierwiastków, które są łatwo przyswajalne dla człowieka. Ponadto w miodzie wrzosowym występują roślinne hormony wzrostu oraz neurohormony: cholina i acetylocholina. Miód zawiera także stosunkowo dużo witamin z grupy B, kwas foliowy, kwas nikotynowy i pantotenowy. Jest za to ubogi w witaminę C.

Miód wrzosowy – Ranking TOP 7

Właściwości miodu wrzosowego

Miód wrzosowy ma właściwości antyseptyczne i jest pomocny w zapaleniu nerek i pęcherza moczowego, a także w kamicy nerkowej. Właściwości moczopędne zwiększają filtrację i wraz z moczem wydalane są substancje przemiany materii. Dzięki sporej zawartości proliny może wspomagać leczenie i zapobiegać chorobie Alzheimera. Miód wrzosowy ułatwia procesy trawienia i przyswajania składników odżywczych z pokarmu oraz reguluje pracę jelit. Może być stosowany w chorobach błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz w stanach zapalnych żołądka i jelit. Wykazuje pozytywny wpływ na schorzenia stawów i jest polecany dla mężczyzn po 40 roku życia w profilaktyce chorób prostaty.

Najlepiej stosować go rozpuszczając łyżkę miodu w połowie szklanki wody i pozostawić to na całą noc. Rano wypić miksturę przed posiłkiem. W chorobach prostaty należy połączyć miód wrzosowy razem z kroplami propolisowymi w połowie szklanki wody, zostawić na noc i rano spożyć wraz z sokiem jabłkowym lub marchwiowym. Kuracja trwa około miesiąca. Cena w sklepie za litrowy słoik miodu wrzosowego wyniesie nas około 60 złotych.

Miód wrzosowy
Miód wrzosowy

Miód wrzosowy

Porównaj aktualne ceny

1 Comment

  1. Ze względu na moje problemy z pęcherzem miód wrzosowy stosuję od wielu lat. Niestety, ale cena jest trochę odstraszająca. Na szczęście znalazłam sklep sloikmiodu.pl gdzie miód wrzosowy kupuję w zdecydowanie niższej cenie, przy czym jest to miód przebadany i wyprodukowany na terytorium Unii Europejskiej. (to bardzo ważne ponieważ miody produkowane w UE podlegają rygorystycznym standardom jakości)

Dodaj komentarz

Navigate