Miód wielokwiatowy

Miód wielokwiatowy jest zbierany przez pszczoły z różnych roślin, zarówno uprawnych jak i dziko rosnących. Nazywany jest miodem „tysiąca kwiatów”, a jego kolor może być od jasno do ciemno brązowego. Nektary wielokwiatowe to grupa miodów, których zarówno kolor, smak, zapach i właściwości dobroczynne zależą od gatunków roślin z których jest zbierany pyłek. Wpływ ma także miejsce gdzie ustawione są pasieki oraz termin zbioru.

Właściwości i działanie miodu wielokwiatowego

Można wyróżnić miody wielokwiatowe wiosenne, który mają kolor jasny, słomkowy, słodki smak i aromat kwiatów. Zbierane są początkowo z przebiśniegów i krokusów, klonu i wierzby, dalej z krzewów i drzew owocowych, aż w końcu z kwiatów mniszka lekarskiego. W tym czasie najlepiej zebrać powstały miód, gdyż następny zbiór będzie już z rzepaku. Wczesnowiosenny nektar szybko się krystalizuje i osiąga odcień jasno – kremowy. Kolejny wielokwiatowy miód zbierzemy na przełomie czerwca i lipca. Osiąga on ciemniejszy kolor od wiosennego. Ma również intensywniejszy smak i zapach oraz wolniej ulega procesowi krystalizacji. W jego składzie jest więcej fruktozy, biopierwiastków, enzymów i olejków eterycznych. Może zawierać domieszkę spadzi, jeśli się taka znajdzie w pobliżu pasieki. Często spotyka się letnie miody wielokwiatowe zawierające pyłki facelii, gryki, lipy, akacji, gorczycy oraz słonecznika.

Miód wielokwiatowy – Ranking TOP 10

Zastosowanie miodu wielokwiatowego

Ze względu na to, że jest to miód pozyskany z najróżniejszych roślin, posiada on różnorodne właściwości dobroczynne. Wiosenny miód wielokwiatowy składa się głównie z cukrów prostych, przez to korzystnie wpływa na układ krążenia. Łatwo przyswajalna glukoza znakomicie odżywia mięsień sercowy, może wspomagać walkę z chorobą wieńcową naczyń krwionośnych oraz z miażdżycą. Wiosenny miód korzystnie wpływa na wątrobę i funkcjonowanie woreczka żółciowego. Zawarte w nim cukry proste to także znakomite źródło energii w stanach przemęczenia fizycznego i umysłowego. Letni miód wielokwiatowy jest polecany dla niektórych alergików, gdyż zawiera pyłki i inne naturalne alergeny, dzięki który organizm może wytworzyć przeciwciała. Tego rodzaju terapia powinna jednak odbyć się pod kontrolom lekarza. Może ona złagodzić katar sienny i alergiczny rodzaj astmy oskrzelowej. Letnia odmiana jest również cenna ze względu na bogactwo biopierwiastków i naturalnych enzymów, które warto spożywać w okresie jesienno zimowym. Może być także wykorzystywana do pielęgnacji skóry i włosów, jest doskonałym składnikiem domowych maseczek, peelingów i odprężających kąpieli. Aktywność antybiotyczna miodu wielokwiatowego jest dość niska.

Gdzie można kupić miód wielokwiatowy i w jakiej cenie?

Miody wielokwiatowe najczęściej poleca się do codziennego użytku, dla dorosłych i dzieci. W przypadku alergii pyłkowych, poleca się żucie plastra z miodem wielokwiatowym, który pozwala chorym na uodpornienie się na poszczególne pyłki – alergeny. Miód wielokwiatowy bez względu na termin jego zbioru jest najchętniej kupowaną odmianą w Polsce. Cena za litr złotego nektaru to średnio około 25 do 30 złotych.

Mazurskie miody wielokwiatowe
Mazurskie miody wielokwiatowe

Miód wielokwiatowy

Porównaj aktualne ceny

Dodaj komentarz

Navigate