Miód nawłociowy

Nawłoć potocznie zwana mimozą, jest rośliną miododajną. Jej kwiaty kwitną przez całe lato, aż do późnej jesieni. Miód nawłociowy jest rzadziej spotykany w sklepach, ponieważ roślina nektaruje nawet do pierwszych przymrozków, w czasie kiedy pszczelarze przygotowują ule na zimę. Pozostawiają oni część tego miodu jako pokarm dla pszczół na okres zimowy.

Właściwości i zastosowanie miodu nawłociowego

Miód nawłociowy ma kolor od żółtego po jasno bursztynowy. W smaku jest słodki, o wyraźnej kwaśno gorzkiej nucie i przyjemnym zapachu. Nektar szybko się krystalizuje do konsystencji kremu. Polecany jest jako środek pomocniczy w leczeniu układu moczowego, przerostu prostaty, dróg żółciowych oraz stawów. Działa moczopędnie i żółciopędnie oraz przeciwzapalnie. Dzięki dużej zawartości rutyny i kwercetyny poprawia ukrwienie nerek a także żył kończyn dolnych. Miód nawłociowy ze sporą zawartością glukozy, jest polecany osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz dla osób starszych w celu wzmocnienia mięśnia sercowego. Można go stosować w czasie jesienno – zimowym, kiedy jesteśmy szczególnie podatni na przeziębienia i różne infekcje. Miód nawłociowy dzięki swoim antyseptycznym właściwościom jest używany w leczeniu ran i owrzodzeń.

Miód nawłociowy
Miód nawłociowy

Miód nawłociowy

Porównaj aktualne ceny

Gdzie kupić miód nawłociowy i w jakiej cenie?

W profilaktyce aby uchronić się przed kamicą nerkową można codziennie rano pić łyżeczkę miodu rozpuszczoną w szklance ciepłej wody, przez około 3 miesiące. Cena za litr waha się od 30 do 35 złotych.

Dodaj komentarz

Navigate