Miód lipowy

Lipa jest nazywana przez pszczelarzy królową miododajnych pożytków, która kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Pozyskany miód lipowy uważany jest za jeden z najlepszych odmian miodów nektarowych. O jego jakości decyduje dostęp pszczół do niezanieczyszczonych kwiatów lipy oraz pogoda sprzyjająca nektarowaniu drzew. W Polsce lipa jest stosunkowo rzadko spotykanym drzewem, w szczególności rosnącym w większych skupiskach i położonych z dala od ulic. Pozyskanie czystego miodu lipowego jest więc dosyć trudne. Miód ten w stanie płynnym ma barwę od zielono – żółtej do jasno – herbacianej. Jego kolor zależy od terminu zbioru, a pozyskiwany pod koniec lata może zawierać domieszkę spadzi, dającą zabarwienie brązowe. W procesie krystalizacji miód zmienia barwę na jasno żółtą lub bursztynową oraz przyjmuje postać drobnoziarnistą, niekiedy krupowatą. Smak jego jest dość ostry, lekko gorzki i szczypiący w język. Zapach miodu jest charakterystyczny i pachnie kwiatem lipy.

Miód lipowy – Ranking TOP 10

W skład miodu lipowego wchodzą olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, związki goryczowe i saponiny. Stwierdzono także występowanie kwasów organicznych. enzymów i beta karotenu. Miód lipowy odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną i znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie i odżywianiu. Dzięki swoim składnikom cechuje się działaniem napotnym, przeciwgorączkowym, wykrztuśnym i uspakajającym.

Płynny miód lipowy
Płynny miód lipowy

Miód lipowy

Porównaj aktualne ceny

Właściwości miodu lipowego

Jego działanie jest wykorzystywane od lat jako środek pomocniczy przy przeziębieniu, grypie i w schorzeniach dróg oddechowych. Miód lipowy działa napotnie, przeciwkaszlowo i wykrztuśnie. Jest środkiem wspomagającym leczenie zapalenia oskrzeli i płuc, przyczyniając się do szybszego ustępowania stanu zapalnego. Dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych niszczy drobnoustroje występujące na błonach śluzowych nosa i gardła. Zwalcza bakterie ( gronkowce, paciorkowce i E.coli) oraz drożdżaki. Działa lekko moczopędnie, skutecznie likwidując obrzęki oraz nieznacznie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Polecany jest dla osób z chorobami układu krwionośnego, ponieważ składniki miodu mają działanie łagodnie rozkurczające i uspokajające. Ludzie cierpiący na nerwicę, bezsenność i ciągły stres mogą wspomóc swoją terapię, pijąc codziennie napój słodzony lipowym nektarem. Miód może być wykorzystywany jako środek wpływający korzystnie w przypadku chorób ginekologicznych, układu moczowego oraz w schorzeniach reumatycznych.

Sprawdź też:

Kosmetyki z miodem lipowym Aktualna cena

Cena miodu lipowego

Ceniony jest przez diabetyków chorych na cukrzycę typu II, ze względu na dużą zawartość fruktozy. Najczęściej stosuje się łyżkę miodu na szklankę ciepłego płynu. Aby wzmocnić jego działanie, można go rozpuścić w naparze kwiatu lipy bądź soku z malin, można dodać sok z cytryny lub pić go razem z mlekiem. Z uwagi na silne działanie napotne najlepiej przyjmować go na noc. Na katar można podawać miód lipowy w formie inhalacji termicznej. Kaszel najlepiej leczyć naparem z kwiatu malwy z dodatkiem dwóch łyżek miodu lipowego. Litr miodu lipowego w sklepie dostaniemy w cenie około 30 do 40 złotych.

1 Comment

  1. Jeśli teraz zaopatrzycie się w miód lipowy na zimę, to dostaniecie jeszcze postać płynna. Ja bardzo nie lubię, jak mi się miód scukrza, ale wiem dzięki temu, że nie był miksowany z cukrem i wodą…

Dodaj komentarz

Navigate