Chlorella

Jedną z najbardziej odżywczych alg jest zdecydowanie chlorella. Ten nieduży glon, pochodzący z rodziny zielenic, zawiera najwięcej chlorofilu ze wszystkich znanych nam roślin. Od zarania była ona źródłem pożywienia, jednak dopiero w XXI wieku została tak naprawdę doceniona. Alga ta zamieszkuje najczęściej dobrze nasłonecznione, słodko i słonowodne zbiorniki. Ze względu na swój bogaty skład, należy do grupy super żywności. Chlorella została wielokrotnie przebadana przez naukowców, ponieważ wykazuje korzystny wpływ na nasze zdrowie, w tym na wzmocnienie naszego układu odpornościowego oraz na odtruwanie całego organizmu ze szkodliwych toksyn.

Składniki odżywcze zawarte w chlorelli

Alga ta jest przede wszystkim bogata w chlorofil oraz białko, które zawiera cenne aminokwasy rozgałęzione (egzogenne). Leucyna, izoleucyna i walina nie są syntezowane w naszym organizmie, trzeba je więc dostarczyć wraz z pożywieniem. Chlorella zawiera również witaminy z grupy B, witaminę A w postaci beta-karotenu oraz witaminy C i E. Ta niepozorna alga to najbardziej wiarygodne źródło witaminy B12, która pełni rzeczywistą funkcję w naszym organizmie. Chlorella ma w sobie także bogactwo różnych związków mineralnych, takich jak: magnez, krzem, potas, żelazo, cynk, wapń oraz błonnik i pozostałe aminokwasy (tryptofan i tyrozynę). Ze względu na swoją twardą ścianę celulozową jest trudniej przyswajalna, niż np. spirulina. Producenci jednak stworzyli taki proces produkcji, by podczas niego ściana komórkowa chlorelli była całkowicie rozdrabniana i przez to lepiej przyswajalna dla naszego organizmu.

Chlorella – Ranking TOP 10

Właściwości i zastosowanie chlorelli

Chlorella przede wszystkim jest w stanie oczyścić nasz organizm z różnych toksyn i metali ciężkich (kadm, ołów, rtęć). Nie całkowicie, ale żadna inna żywność nie usunie ich w większym stopniu niż ta zielona alga. Wspomaga ona odtruwanie, ale także pomaga komórkom zregenerować się po szkodach wyrządzonych przez toksyny. Jest przydatna w sytuacjach zatrucia alkoholowego czy różnymi pestycydami. Kiedy w naszej szerokości geograficznej brakuje już świeżych, zielonych warzyw, chlorella jest cennym źródłem chlorofilu. Niedawne badania potwierdziły, że ten zielony barwnik roślinny może mieć zbawienny wpływ na choroby nowotworowe. Chlorella przyda się również podczas okresu przeziębień, gdyż wykazuje działanie pobudzające nasz układ immunologiczny(inicjuje większą aktywność makrofagów). Dzięki zawartości żelaza, może być pomocna w walce z anemią. Z kolei wysoka zawartość kwasów nukleinowych sprawia, że rany oraz uszkodzone tkanki szybciej się goją. Te właściwości regeneracyjne mogą być wykorzystywane w stanach zapalnych żołądka, wątroby, trzustki i jelit. Chlorellę stosuje się przy problemach z sercem, ciśnieniem tętniczym i zbyt wysokim poziomie cholesterolu oraz przy uporczywych zaparciach. Polecana jest dla dzieci i dorosłych, w stanach zmęczenia oraz dla poprawienia koncentracji i pamięci. Co ciekawe, pomaga ona pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust czy nękających nas gazów jelitowych.

Chlorella w tabletkach i kapsułkach – Ranking TOP 10

Dla kogo jest chlorella i na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Chlorellę można podawać zarówno dorosłym, jak i dzieciom po pierwszym roku życia. Kobiety ciężarne powinny taką suplementację uzgodnić z lekarzem. Warto by chlorellą uzupełnili swoją dietę weganie i wegetarianie, gdyż dostarcza ona wielu egzogennych aminokwasów oraz wiarygodną postać witaminy B12, której rośliny zazwyczaj nie produkują. Alga ta z założenia nie wywołuje alergii, jednak jak każdą nowość, powinnyśmy serwować naszemu organizmowi stopniowo, od mniejszych dawek. Najłatwiej wrzucać ją do codziennych koktajli, co nieco zniweluje jej rybi posmak.

Chlorella w tabletkach i kapsułkach
Chlorella w tabletkach i kapsułkach

Chlorella w tabletkach i kapsułkach

Porównaj aktualne ceny

Warto kupować chlorellę ze sprawdzonego źródła, kiedy wiemy że pochodzi z niezanieczyszczonych miejsc. Na opakowaniu powinno być zaznaczone czy dany produkt, to chlorella z rozerwaną ścianą komórkową. Tylko alga z uszkodzoną błoną będzie przyswajalna dla naszego organizmu. Warto zwrócić uwagę również na zawartość chlorofilu. Przy dziennej dawce powinno być to 10 mg. W sklepach mamy do wyboru dwie postacie chlorelli – sproszkowaną i w tabletkach. Ważne by ją przechowywać w ciemnych, szklanych opakowaniach.

Dr. Ritter BATON ENERGETYCZNY CHLORELLA BIO
Dr. Ritter BATON ENERGETYCZNY CHLORELLA BIO

Gdzie kupić chlorellę i w jakiej cenie?

Chlorellę kupimy już za około 20 złotych za 100 gram proszku, bądź 200 tabletek.

Diet-Food Bio Super Chlorella 200g
Diet-Food Bio Super Chlorella 200g

Chlorella w proszku

Porównaj aktualne ceny

3 komentarze

  1. Używam chlorelli z Rossmana , to ta sama Co z Purella Food. Zgadzam sie, że nalezy sprawdzić chlorelle przed kupnem. Tylko najczyszta spełni swoje zadania, a ta z Rossmana wlasnie taka jest.

  2. Ja ostatnio Purelle kupiłam w Piotrze i Pawle;) myślałam,że tylko tam jest. Zaczęłam ją stosować bo właśnie wzięłam się za oczyszczanie swojego organizmu po zimie:) podejrzałam,że koleżanka ,która własnie jest wegetarianką wcina batoniki chlorella i tak odkryłam produkt, a teraz przeglądam internet i czytam jeszcze co nieco na ten temat:)

  3. Sisi234

    Chlorella od purella food to najczystsza chlorella jaką miałam okazje stosować :) Serdecznie polecam.

Dodaj komentarz

Navigate